Adliyeden Bir Tebligat Geldi!

Adliyeden Bir Tebligat Geldi!

Mahkeme, icra dairesi ve Cumhuriyet savcılığı tarafından gönderilen evraklara Tebligat adı verilmektedir. Tebligat evraklarının resmi bir niteliği vardır ve ilgili kişiye bir işlem hakkında bilgi vermek amacıyla gönderilmiştir.

Adliyeden Tebligat Gelince Ne Yapmalısınız?

Tebligat evrakları dikkatle okunması gereken evraklardır ve üzerinde tüm bilgiler detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Evrak üzerindeki bilgilerin anlaşılmaz ve karmaşık olduğu durumlarda ise bir avukattan yardım alınması gerekmektedir. Adliyeden gelen her yazı, resmi bir iş nedeniyle gönderilmiş olmakla birlikte belli bir süre sınırı söz konusudur.

Tebligatlar Ne Hakkındadır?

Tebligat hukuki bir işi ilgili kişilere haber veren evraklardır. Devlet, vatandaşların aleyhine olabilecek bir durum hakkında tebligat göndererek bilgilendirme yapar. Evrakın gönderilmesindeki temel neden ise kişilerin hakkını savunmasını sağlamaktır. Tebligat evrakları her konuda olabilir. Tanık olarak çağırılma, icra takibi başladığının bildirilmesi, dava gününün bildirilmesi vb. gibi konularda tebligat gönderilebilmektedir. Tebligat evrakının üzerinde hangi mahkeme ya da makam tarafından ne sebeple gönderildiği açıkça yazılmaktadır. Bu nedenle dikkatli okunması gerekmektedirTebligatı Kim Gönderdi Nereden Anlarım?

Tebligat evrakının sol üst köşesinde, gönderen makamın adı açık bir şekilde yazılı olarak bulunur. Mesela; İstanbul, 2. İcra Dairesi, İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi gibi. Ayrıca tebligat evrakının üzerinde hangi işe ait olduğunu da belirten bir numara bulunur. Bu numara esas numarası olarak isimlendirilmektedir.

DENEME

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir